Přenosové sítě

Internet věcí, respektive senzory přenáší své informace prostřednictvím jak klasických sítí GSM, tak i novodobých sítí jako jsou LoRaWAN, SIGFOX. Nově rozvíjené sítě pro přenos požadujících informací vychází jsou nádstavbou technologií LTE které jsou dnes známé jako NB-IoT a LTE-M.

Každá přenosová síť má své specifické vlastnosti, které se chovají jinak v různých prostřeí, jako ja například INDOOR a potřeba komunikovat na velkou vzdálenost.

LORAWAN

Síť, která je stavěna na otevřené platformě, což zaručuje možnost fungování čidla pod různými infrastrukturami. Typické parametry sítě jsou: dosah až 40km na přímou viditelnost, a až 3km v indoor prostředí, délka přenosové zprávy je až 220Bytů v uplink a downlink směru. Max. počet zpráv za den 420 v libovolném poměru upling/downling zpráv. Síť v české republice provozuje společnost STARNET a České radiokomunikace. Síť LORAWAN je otevřený standart, jejiž technologii lze provozovat i na autonomním prostředí.

SIGFOX

síť stavěná na uzavřené platformě vlastněné francouskou společností Sigfox. V síti Sigfox je zajištěn roaming mezi státy, kde je tato síť k dispozici. Typické parametry sítě jsou: dosah až 60km na přímou viditelnost, a až 3km v indoor prostředí, délka přenosové zprávy je 12Bytů v uplink směru a 8Bytů v downlink směru. Maximální počet zpráv v uplink směru je 140 a 4 v downlink směru. V České republice je tato síť provozována společností SIMPLECELL

NB-IoT

NarrowBand síť významných mobilních operátorů založené na technologii LTE zaručuje velmi dobrou dostupnost díky celonárodnímu pokrytí. NB-IOT je provozováno v licencovaném frekvenčním pásmu, což zaručuje vysokou dostupnost služby NB-IOT. Typické parametry sítě jsou: dosah až 80km na přímou viditelnost, a až 6km v indoor prostředí, délka přenosové zprávy je 1280Bytů. Maximální počet zpráv je 50MB za měsíc dle zvoleného tarifu. V České republice je tato síť provozována společností vodafone.